Whatsapp Sipariş Hattı: 0538 706 48 51

Sülük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Soru: Hangi boy sülük kullanmalıyız, nedeni nedir?

1. Cevap: Tedavide kullanılan sülüklerin en ideali 1-2.5gr. arasında olanlardır. İnsandan örnek verelim; bebek, çocuk, genç, yetişkin, yaşlı hangisi daha verimlidir, daha iyi iş yapar, diyeceksiniz genç olan. Evet genç ve yetişkin bireyler insanda olduğu gibi tüm canlılarda daha efdaldir. Bebek (0.5gr. kadar) ve küçük (0.5-1gr.) sülükler henüz enzimlerini bile tamamlamamışdır (sülük uygulayanlar bunu bilirler; sülükler hirudin diye bilinen ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir enzim salgılar ve küçük sülüklerde kan pıhtılaşması çabuk olur). Şimdi diyeceksiniz ki Türkiye'de küçük sülükler neden daha makbul? Bunu da şu şekilde izah edebiliriz; Avrupa ve diğer bilinçli sülük kullanan dünya ülkeleri 1-2.5 gr. arası genç ve yetişkin sülükleri ülkemizden satın alırlar, sülük toplayıcılarıdan kilo ile toptan sülük alan ihracatçılar (adı ihracat resmi adı kaçakçılar) diğer ülkelerin almadığı hurda olarak tabir edilen 1gr. altı sülükleri en iyi sülük, en kaliteli sülük adı altında iç piyasaya sürerler. (2.5gr. üzeri sülükler ise yağı çıkartılıp krem yapmak için kullanılıyor, maalesef.) Bilinçlenelim, bilinçlendirelim.


2. Soru: Kullandığımız sülük kan emmiş mi?

2. Cevap: Sülükler kokondan (yumurtadan) çıktıkları zaman 0,03-0.1gr. çıkarlar. 90-120 gün arasında kan emmezerse ölürler. Kan emdikten sonra ağırlığının 7-10 katına ulaşırlar. 12 ay boyunca hiç bir şey emmezlerse yaklaşık yarıya düşerler. Almış olduğunuz sülüğün bir gram olduğunu düşünürsek en az iki sefer kan emmiş olması gerekir.

3. Soru: Kullanmış olduğumuz sülükleri tekrar kullanabilir miyiz?

3. Cevap: Emmiş ve kusturulmuş sülükler sağlıksızdır, yeniden kullanılabilmesi için doğal ortamlarında en az üç ay bekletilmesi gerekir ki, salgılamış olduğu enzimleri bünyesinde tekrar oluşturabilsin.

4. Soru: Sülükler pis kanı mı emerler?

4. Cevap: Sülükler halk arasında bilindiği gibi pis kanı emmezler. Tam tersine, sülükler emeceği zaman en temiz yeri ararlar. Sülük tutturulacak bölge suyla güzelce temizlenmelidir. Herhangi bir temizlik maddesi, parfüm, krem, ter vb. kokusu olan yerlerde, sülükler tutmazlar.

5. Soru: Sülük aldım, sülükler ölüyor, neden?

5. Cevap: Aşırı sıcaklardan, aşırı soğuktan, suyunu değiştirirken ısı farklılığından, , yetersiz havalandırmadan vb. sebeplerden dolayı sülükler hastalanabilir. Bunu da suyun renginin değişmesinden anlayabiliriz, önlem alınmaz ise hızlı ölümler olabilir. Suyun rengi, her gün suyunu değiştirmenize rağmen değişiyorsa ( yeşeriyorsa) sülükleri ikiye ayırın. birinin rengi yine değişiyorsa sülükleri tekrar ikiye ayırın tek sülük kalıncaya kadar işleme devam edin.  İşte hastalıklı sülüğü buldunuz, karantinaya alın. Diğerlerini 3 gün gözlemleyin, suyun rengi değişmiyorsa kullanabilirsiniz.

6. Soru: Sülükler nasıl saklanır? Sülük aldım evde nasıl muhafaza edeceğim?

6. Cevap: Mümkünse, beş litrelik cam, olmazsa plastik kavonozlarda maksimum yüz adet sülük olacak şekilde, yarıya yakın klorsuz su ile doldurulur. Kavanozun ağız kısmı temiz bir bez ile sıkıca lastiklenir. Güneş görmeyen bir yerde ve 25°C'nin altında serin bir yerde muhafaza edilir. 2-3 günde bir kontrol edilir. Oksijen seviyesi düşerse hızlı ölümler olabilir. Bu sebeple suyu sıklıkla değiştirilmesi ve ölen sülükler alınması gerekir.

7. Soru: Sülük uyguladığım yer kızardı, ne yapmam gerekir?

7. Cevap: Sülük uygulaması sonrası kızarma, morarma ve hatta şişme normaldir. Vücudun, enzimlere karşı vermiş olduğu normal bir tepkidir. Elma sirkesi, kantaronyağı, anestol krem gibi antiseptikler ile bölge temiz tutularak, iyileşme süreci beklenebilir.

8. Soru: Kullandığımız sülükleri ne yapmalıyım?

8. Cevap:Nesli hızla tükenen sülükleri, tıbbi atık olarak görmeyip, geri dönüşüme kazandırmak gerekir. Yapılan bilimsel çalışmalarda sülükler vücutlarına giren virüsleri bile 3ayda yok edebillecek sindirime sahip oldukları belirlenmiştir. Bu sebeple 4-6 ay doğal ortamda muhafaza edilen sülükler hertürlü hastalıktan temizlenmiş bir şekilde tekrar kullanılabilir hale gelirler.

9.Soru:Sülükler ne zaman yavru yapar?

9.Cevap:Bir çok canlılarda olduğu gibi, sülükler de eşeyli üreyen canlılardır. Kokon denilen yumurtalar yaparak çoğalırlar. Belirli bir yumurtlama dönemleri olmamakla beraber mevsim geçişlerinde (nisan-mayıs, ekim-kasım) daha yoğun kokon yaptıkları gözlemlenmiştir. Sülükler çift cinsiyetli olup hem erkek hem dişidirler, kendi kendilerine çiftleşemezler. Diğer tüm canlılarda olduğu gibi gebelik dönemlerinde bazı hormonel değişiklikler olur. Bu dönemde (nisan-mayıs, ekim-kasım) sülüklerde kan kusma, hastaya tutturamama, allerjik reaksiyonlar gibi şikayetlere çok sık rastlanır. Bu sebeple üreme döneminde ya sülük uygulaması yapılmamalı yada bu tür reaksiyonlara hazırlıklı olunmalı.

Soru: Sülükleri nasıl steril edebiliriz?

Cevap: Sülükler literatürde parazit olarak geçer. Parazitleri steril etmeye kalkarsanız ölür. Bazı dezenfekte ilaçlar ile dış yüzey temizliği yapılabilir. Dezenfekte etmek, steril etme manasına gelmez. Bu tür iddialar ticari rant amaçlıdır, gerçeği yansıtmaz.


ÜRÜN KATEGORİLERİMİZ

Kampanyalı Ürünler

 ORTA BOY SÜLÜK  2. KAMPANYA

ORTA BOY SÜLÜK 2. KAMPANYA

100ad. orta boy sülük, 3ad maske, 10'lu gazlıbez, 50'li sülük bası pamuğu, sülük cımbızı, sülük deze..

1.849,06 ₺ 1.998,92 ₺ Vergiler Hariç: 1.567,00 ₺